TOEFL ve IELTS Arasındaki Fark Nedir ?

Active English TOEFL ve IELTS Arasındaki Fark

 

TOEFL ve IELTS İngilizce seviyenizi ispat edebilmeniz için uluslararası geçerliliği olan en çok tercih edilen sınavlardan ikisidir ve bu iki sınavın İngilizce bildiğinizi ispatlamak gibi benzer hedefleri olsa da birçok açıdan TOEFL ve IELTS arasındaki fark kolaylıkla gözlemlenebilir. Mesela her iki sınav da İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen öğrenciler için etken bir çözüm niteliğindedir.

 

TOEFL ve IELTS Hangi Ülkelerde Geçerlidir ve Puanlama Sistemi Nasıldır?

 

TOEFL Amerika için geçerli bir sınav iken IELTS İngiltere de geçerliliği bulunmaktadır. TOEFL, bilgisayar ortamında yapılan bir sınavdır. IELTS ise klasik kâğıt üzerinde de yapılabilir. Kâğıt üzerinden yapılan sınav PB (Paper Based) bilgisayar ortamında yapılan IELTS ise CD (Computer Delivered) Sınavların puanlama türleri de de farklıdır. TOEFL IBT 120 tavan puanı üzerinden değerlendirilmektedir. 4 beceri; Reading, writing, listening ve speaking bölümlerinden oluşmaktadır. Her bir bölüm 30 puan üzerinden değerlendirilir. Toplam tavan puan genel TOEFL IBT skorunuzu belirler.

IELTS ise benzer olarak 4 beceri; reading, writing, listening ve speaking aşamalarından oluşur. 9 puan tavan puanıdır ve bunun üzerinden değerlendirilir. Her bölüm 9 puandır ve bölümlerin ortalaması genel IELTS puanını verir. IELTS 2 oturumda yapılmaktadır. İlk oturumda öğrenci; reading, listening ve writing aşamalarına tabi tutulur. 2. oturumda aday, jürinin karşısına çıkar ve speaking sınavını tecrübe eder. TOEFL’da ise tek oturum olarak yapılmaktadır. Sınav 4,30 saat sürer ve tamamen bilgisayar ortamında yapılır.

TOEFL ve IELTS Sınavlarının Geçerlilik Süresi

 

Her iki sınavda 2 yıl süreyle geçerlidir. Sınavlar sıklıkla yapılmaktadır. Her 2 haftada bir yapılmaktadır. Sınavlara girme kontenjanı bulunmamaktadır. İki sınav için de başarı puanı kalma notu ya da geçme notu olarak belirlenmez.  Bu notlar sizin girmek istediğiniz üniversitelerin kabul şartlarına göre belirlenmektedir. Üniversite bölüme göre puanlar belirlenmektedir. Sınavların puanlanma şekli ise farklıdır. IELTS, alanında kendini kanıtlamış akademisyenler tarafından gerçek ortamda okunurken, TOEFL hem online yazılım okuyucuları hem de insanlar tarafından fiziki okunur ve böylece iki puanlama sistemi arasında ayrışma var ise, bu ayrışma giderilmiş olur.