Rusça Dil Kursları

Merhaba! Rusça dünyasına hoş geldiniz!

Rusça dünyada 90 ülkede 1700 üniversitede öğretilen bir dildir; 20 den fazla ülkede 350 milyon insanın konuştuğu dünyada kabul edilen 6 uluslararası dilden biridir. Rusça Avrupa’nın doğu bölümünde  ve Asya kıtasında yaygın olarak konuşulan ve Birleşmiş Milletlerin resmi dillerinden biridir. Özellikle Rusya’nın dağılmasından sonra bu bölgede ortaya çıkan ticaret fırsatları nedeniyle ve son yıllarda Rusya’nın ekonomik kalkınması ile bu bölgede ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen ve bu bölgede çalışmak isteyen kişiler nedeni ile ülkemizde de Rusça kursuna olan talep artmıştır. Ayrıca 2007 yılından sonra Rusya’daki gelir seviyesinin artması ile Rusya’dan ülkemize ciddi miktarda Rus turistin gelmesi de ülkemizde Rusça bilen kişilere olan talebi canlandırmıştır.

Neden Rusça öğrenmelisiniz?

 • Bilim insanları ve öğrenciler için…Çünkü bir bilim toplumu bu dili konuşuyor!
 • Kültür ve sanat insanları için…Çünkü bir edebiyat toplumu bu dili konuşuyor!
 • Dünyaya daha geniş bakanlar için…Çünkü 5 ülkede resmi dil olarak, 10’un üzerinde ülkede ise 2. geçerli dil olarak bu dil konuşuluyor!
 • Çünkü 300 milyonluk pazar bu dili konuşuyor!
 • Politikacı ve diplomatlar için…Çünkü BM’nin 6 resmi dilinden birisi bu dil!
 • Önemini görenler için. Rusya’nın komşu ülke olması ve bir çok alanda ticari ve sosyal ilişkilerimizin olması çok önemli bir faktördür.
 • Rusça bilmenin önem kazanması bütün dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de Rusça eğitiminin önemini arttırmıştır.
 • Şu anda birçok üniversite Rusçayı  İngilizce’ den sonra ikinci dil olarak okutmaya başlamıştır.

Active English Rusça Dil merkezi, Ankara’da verilen Rusça Kursları arasından kaliteli eğitimi ile öne çıkmış ve ilk sıraya yerleşmiştir.

Programlarımız Rus müfredatlara göre hazırlanmış olup  tamamen Rus standartlara göre eğitim verilmektedir.

TEMEL DÜZEY A1 110 SAAT Standart 3,5 ay

Yarı Yoğun 3 ay

Yoğun 1,5 ay

A2 110 SAAT Standart 3,5 ay

Yarı Yoğun 3 ay

Yoğun 1,5 ay

ORTA SEVİYE B1 110 SAAT Standart 3,5 ay

Yarı Yoğun 3 ay

Yoğun 1,5 ay

B2 110 SAAT Standart 3,5 ay

Yarı Yoğun 3 ay

Yoğun 1,5 ay

İLERİ SEVİYE C1 110 SAAT Standart 3,5 ay

Yarı Yoğun 3 ay

Yoğun 1,5 ay

C2 110 SAAT Standart 3,5 ay

Yarı Yoğun 3 ay

Yoğun 1,5 ay

STANDART VE ÖZEL AMAÇLI PROGRAMLARIMIZ

Bütün programlarda ücretsiz STS yapılır ve öğrencinin seviyesine göre gruplara yerleştirilir.

1. Genel Rusça Her ay tüm seviyelerde (A1-C2)  ders içerikleri düzenlenir.
2. Online Rusça Her ay tüm seviyelerde (A1-C2)  ders içerikleri düzenlenir.
3. Yaz yoğun programları Hızlı bir şekilde programı tamamlama şansımız var. Haftada 20 saat alınır.
4. Özel ders Kişinin ihtiyacına göre programın içerik ve süresi değişmektedir.
5. Çocuk programları Okul öncesi ve ilköğretim öğrencisi çocuklar için eğlendirici oyun formlarında Rusça dil eğitimi verilir.

Eylül – Mayıs arası – 3 ders/35 dakikalık- dersler oyun şeklinde yapılır.

6. İş Rusçası Meslektaşlarıyla ve partneriyle yetkin bir şeklide iletişim kurmak isteyen iş adamları için nasıl mektup yazılacağı, nasıl sözleşme yapılacağı, iş kelime bilgisi vb. üzerine eğitim verilir.
7. Hizmet sektörü Rusçası (Otel ve restoran için) Otel, restoran ve turizm işletmeciliği alanlarında çalışanlara dil beceresi kazandırır. Reklam, tanıtım alanlarında çalışanlar için ve genel olarak iş yazışması konusunda pratik bilgiler verilir ve tavsiyelerde bulunur.
8. Lingvostranovedeniye (Dil yoluyla Rusya ve Ruslar) Dil öğrenirken Rusya’yı, Rusları, gelenek ve göreneklerini tanıma.
9. YDS sınavına hazırlık Öğrencinin almak istediği puana ve seviyesine göre saati ayarlanır; En problemli gramer konuları, Rusça biçim bilgisi, anlatım şekli, metaforları, vb. üzerine eğitim verilir, ek olarak da geçmiş yıllardaki çıkmış sorular çözülür.
10. YDT sınava Rusça hazırlık Öğrencinin seviyesine göre program ve saat ayarlanır.
11. TORFL sınava hazırlık ve sınav uygulaması Danışmanlık yapılır; ücretsiz STS den sonra öğrencinin istediği seviye için çalışma programı ayarlanır. Sınavlar her ay Saint Petersburg üniversitesi tarafından kurumumuzda yapılmaktadır.
12. Hazırlık atlama programları Öğrenciye hazırlık atlama derslerini içeren eğitim programı düzenlenir.
13. Üniversite öğrencilerine destek amaçlı saatlik dersler. Öğrencinin isteğine göre ayarlanır ve konuya göre saat değişir.
14. Konuşma kulüpleri Rusçanızı geliştirmek, mesleki eğitim ve günlük hayat gibi pek çok alanda Rusçayı hâkim bir şekilde kullanmak isteyenler için konuşma pratikleri yapılır.

 

SEVİYE ATLAMA SINAVI

Her seviye sonunda öğrencinin Rusça dil becerisini ölçen seviye atlama sınavı uygulanmaktadır. Bu sınavda başarılı olan öğrenci bir üst seviyeye geçmeye hak kazanır.

 

EĞİTMEN KADROSU

Rusça Bölümünde görev yapan öğretmenlerimiz, alanında deneyimli ve öğretmenlik sertifikasına sahip, ana dili Rusça olan uzman kişilerden oluşmaktadır.

 

KONUŞMA KULÜBÜ

Var olan bilgilerini pratik yapma imkanı olmadığı için kaybetmeyle karşıya kalan kişiler için tasarlanmıştır. Gramer bilgisini teorik olarak orta veya ileri düzeye getirmiş pek çok öğrencinin sorunu dili akıcı olarak konuşamamalıdır. Derslerin alanlarında uzman ana dili konuşucusu öğretmenler tarafından veriliyor olması hedef dilin telaffuzunda ve anlaşılmasında kolaylık sağlayacaktır.

Bu program sonunda geliştireceğiniz yetenekler:

*Yabancı öğretmenlerle sürekli diyalog halinde olmak öğrenmekte olduğunuz dilde pratik yapma imkanını sağlar;

*Yabancı dil konuşma özgüveniniz artacaktır;

*Yabancı aksanına alışacak, bunun sonucunda hem daha iyi anlar ve hem de daha iyi anlaşılır olacaksınız;

*Sözcük hazineniz genişleyecektir. Cümleleri kafanızda Türkçe den yabancı dile çevirmek yerine doğrudan  yabancı dilde düşünüp  yabancı dille söyler hale geleceksiniz;

*Yabancı dilde atasözleri ve deyimler öğreneceksiniz;

*Kompozisyon yazmanın konuşmaya çok faydası olduğuna inanırız. Böylelikle yazma yeteneğiniz de gelişecektir.

 

SERTİFİKALAR

Her seviye sonunda yapılan sınavda başarılı olan öğrencilere Active English Rusça bölümünden Türkiye’de geçerli olan Başarı sertifikası verilmektedir.

Uluslar arası geçerli olan TORFL sertifikası hazırlık programı ve TORFL sertifikası sınavı yapılmaktadır.

 

KAYNAKLARIMIZ

Sınıf ortamında Rusça dil öğretimine yönelik canlandırmaların yanı sıra görsel ve işitsel araçlar kullanılarak öğrencinin dilbilgisi kadar dinleme ve konuşma bölümlerinde de ilerlemesi sağlanır.

Rusça kurslarında Moskova Devlet Üniversitesi’nde de kullanılan ve tüm dünya tarafından geçerlilik görmüş,A1 – Поехали 1.1. (Poehali 1.1), A2 – Поехали1.2 (Poehali 1.2), B1 – Поехали 2.1 (Poehali 2.1), B2 – Поехали 2.2 (Poehali 2.2), C1 – Глобальные проблемы (Globalniye problemi), C2 – Окно в Россию 1/2 (Okno v Rossiyu 1/2) ve CD’leri okutulmaktadır.

Bu kaynaklara ek olarak eğitmenlerimiz tarafından öğrencilere çeşitli ek kaynaklar da verilmektedir.

 

UYGUN FİYAT VE ÖDEME KOŞULLARI

Active English olarak öğrencilerimize kaliteli eğitim prensibine bağlı kalarak uygun fiyat ve ödeme koşullarında eğitimler verilmektedir.

Batıkent, Bahçelievler ve Çayyolu şubelerimizde Rusça kurslarımız devam etmektedir. rusca@active-languages.com

Bölümümüzde Rus basınına, edebiyatına, sinemasına ve Rusça pratik yapabileceğiniz internet sitelerine ulaşabilirsiniz. Böylece alacağınız Rusça eğitimi ile  TORFL sınavına hazırlanabilir ve bu sayede üniversite yaşantınızı Rusya’daki üniversitede sürdürebilirsiniz.

St.Petersburg Devlet Üniversitesi’nin TORFL sınavları her ay ACTIVE ENGLISH kurumunda yapılmaktadır.

 

 

Saint-Petersburg State University

 1. . It was founded on 22 January 1724 by Emperor Peter the Great. Nowadays Saint-Petersburg University comprises 24 academic departments with more than 30 thousands graduate, postgraduate and doctoral students studying there. For more than 20 years St. Petersburg University has been one of the leaders in the field of language testing of foreign citizens and provided services to people and organizations.

By the order of the Ministry of education and science of the Russian Federation of 28 October 2014 No. 1394 St. Petersburg University was included in the list of educational organizations conducting the state testing of Russian language as a foreign language, and is authorized to issue a certificate in the government-approved format.

The certificate issued by St. Petersburg University is the only official document certifying levels of proficiency in Russian as a foreign language according to the Common European Framework of Reference (CEFR). The certificate is valid both in Russia and abroad.

What is the TORFL?

– The Test of Russian as a foreign language (TORFL) is a contemporary test of Russian language for foreign citizens compliant with the best European quality standards. It consists of 6 different levels: from Elementary level (A1) up to the 4th Level Certificate (C2).

– The TORFL comprises 5 parts examining language competences in different fields of language use: Writing, Vocabulary.Grammar, Reading, Listening, and Speaking.

Elementary Level (TEL/A1). Successful performance at the Test at Elementary Level represents a standard of initial competence in Russian which demonstrates a candidate can satisfy their elementary communicative needs in a limited number of everyday situations. The certificate of Elementary Level proves the competences of candidate for further language learning and achievement of Basic Level of Russian language proficiency.

Basic Level (TBL/A2). Successful performance at the Test at Basic Level represents a standard competence in Russian which demonstrates a candidate can satisfy their basic communicative needs in a limited number of situations in everyday and cultural spheres. This level stands for the minimum level required to obtain Russian citizenship. At the same time this level is not sufficient for studying in the Russian educational institutions, except for preparatory faculties (programs or courses) for foreigners.

1st Level Certificate (TORFL-I/B1). Successful performance at the First Level Certificate indicates an intermediate level of language competence, which demonstrates a candidate can satisfy their main communicative needs in everyday, cultural, educational and professional spheres in line with the State Standard of Competence in Russian as a Foreign Language. In addition, the First Level Certificate authorizes its holder to apply to a Russian university.

The 2nd Level Certificate (TORFL-II /В2). Successful performance at the Second Level Certificate indicates a high level of competence in Russian which demonstrates a candidate can satisfy their communicative needs in a wide range of situations in cultural, educational and professional spheres. It allows its holder to receive bachelor’s, master’s and PhD degrees from Russian universities, excluding certain philology-related subjects. This level also allows one to carry out professional activities in the Russian language in the related subject areas: humanitarian sciences (except for philology), engineering, natural sciences, etc.

The 3rd Level Certificate (TORFL-III /C1). Successful performance at the Third Level Certificate indicates that the candidate has a high level of language command in all communicative contexts, which allows them to conduct professional activity in Russian in areas such as Linguistics, Translation, Editing, Journalism, International Relations and Management.

The 4th Level Certificate (TORFL-IV/C2)Successful performance at the Fourth Level Certificate indicates Proficiency in Russian and the candidate’s language competence close to a native Russian-speaker. It also enables its holder to receive a Master of Arts degree in philology, undertake all forms of work in Russian philology.

The TORFL comprises 5 parts examining language competences: Writing, Vocabulary.Grammar, Reading, Listening, and Speaking.

The most popular test is the testing at the 1st Level Certificate (TORFL-I/B1). In this regard the description of test parts of the 1st Certificate Level is presented below.

«Vocabulary.Grammar» part is aimed to assess the lexical minimum. The vocabulary for this level contains the vocabulary for everyday use and social and cultural spheres.

«Reading» part is aimed at assessing the understanding of a text with difficult grammatical structures and expressive means of language, the ability to use text messages.

«Writing» part is aimed at assessing the skills and abilities to express various communicative intentions in the writing form using the communicative means.

«Listening» part is aimed at assessing the ability to comprehend information contained in a monologue and dialogue speech: the subject, the main idea and additional information of each notional part of a message.

«Speaking» part is aimed at assessing a candidate’s ability to express their thoughts in Russian in accordance with a given communicative task, to compare and summarize facts, to provide logical reasoning, ability to process and transfer the information retrieved from a text, to produce the monologue according the proposed subject.

 

 

TESTING SCHEDULE

LEVEL : LEVEL A1 – LEVEL A2 – LEVEL B1 – LEVEL B2 – LEVEL C1 – LEVEL C2  DATE : Every Month

Exam policy for people with disabilities or special requirements

Testing for applicants with disabilities or special requirements is carried out on a case-by-case basis.

Exam preparation materials

The preparation materials for the testing of Russian language as a foreign language are available on St. Petersburg University’s website.

Registration for tests

To register for the test you are asked to:

 • Apply to ACTIVE ENGLISH Atatürk Bulvarı No:127 Kat:8 Bakanlıklar Çankaya/ANKARA
 • Provide a valid ID (that will not expire until the test day);
 • Provide any official documents containing information on the correct spelling of name, surname in Russian and English.

Contacts

Address: Lieutenant Schmidt emb., 11/2,

 1. 199034, Russia.

Opening hours:  Mon-Fri (except national holidays), 09:00 – 18:00

Phone:  +7 (812) 325 11 24

E-mail:test.language@spbu.ru

Website: http://spbu.ru/science/expert/lang-centre.html

Instagram: torfl_spbu

Facebook: https://facebook.com/TORFL.SPbSU

 

Санкт-Петербургский государственный университет

Санкт-Петербургский Государственный Университет (СПбГУ) является старейшим университетом России. Он учрежден 22 января 1724 г. указом императора Петра I. На сегодняшний день на 23 учебно-научных подразделениях университета обучаются более 30 тысяч студентов и аспирантов.

На протяжении 20 лет СПбГУ  является признанным лидером в сфере тестирования иностранных граждан и оказывает свои услуги физическим лицам и организациям.

Приказом Министерства образования и науки Российской Федерации от 28 октября 2014 года № 1394 Санкт-Петербургский государственный университет был включен в перечень образовательных организаций, проводящих  тестирование по русскому языку как иностранному языку, и уполномочен на выдачу сертификата государственного образца.

Выдаваемый СПбГУ сертификат является единственным официальным документом, подтверждающим уровень владения русским языком как иностранным языком в соответствии с общеевропейскими языковыми компетенциями (CEFR), как в России, так и за её пределами.

Что такое ТРКИ?

– Это современный тест по русскому языку для иностранных граждан, отвечающий лучшим мировым стандартам качества. ТРКИ – это 6 различных уровней, от элементарного (А1) до четвертого сертификационного (С2).

– Это 5 субтестов, проверяющих языковые компетенции в различных сферах применения языка: «Письмо», «Лексика. Грамматика», «Чтение», «Аудирование» и «Говорение».

Элементарный уровень (ТЭУ)/A1. Успешное прохождение тестирования означает, что кандидат владеет минимальным уровнем знаний русского языка, достаточным для ограниченного числа ситуаций в повседневном общении. Также сертификат элементарного уровня означает, что кандидат имеет достаточные и необходимые знания для дальнейшего изучения языка и достижения следующего (базового) уровня общего владения русским языком.

Базовый уровень (ТБУ)/A2. Успешное прохождение тестирования означает, что кандидат владеет начальным уровнем знаний русского языка, достаточным для основных коммуникативных потребностей в ограниченном числе ситуаций бытовой и культурной сфер общения. Базовый уровень является минимальной базой для занятий какой-либо профессиональной деятельностью в ограниченном объеме. ТБУ является минимальным уровнем знания русского языка необходимым для вступления в гражданство РФ.

Первый уровень (ТРКИ-I)/B1. Успешное прохождение тестирования означает, что кандидат имеет средний уровень владения русским языком, который позволяет кандидату удовлетворить основные коммуникативные потребности в бытовой, учебной и профессиональной сферах общения в соответствии с государственным стандартом русского языка как иностранного языка. Сертификат данного уровня необходим для поступления в российское высшее учебное заведение.

Второй уровень (ТРКИ-II)/B2. Успешное прохождение тестирования означает, что кандидат имеет достаточно высокий уровень владения русским языком, который позволяет кандидату удовлетворить коммуникативные потребности во всех сферах общения. Владение языком на данному уровне, позволяет человеку вести профессиональную деятельность на русском языке как специалиста в инженерно-технической, гуманитарной и естественнонаучной областях. Наличие данного сертификата необходимо для получения диплома бакалавра или магистра.

Третий уровень (ТРКИ-III)/C1. Успешное прохождение тестирования означает, что кандидат может вести профессиональную деятельность на русском языке в качестве филолога, переводчика, редактора, журналиста, дипломата, менеджера, работающего в русскоязычном коллективе.

Четвертый уровень (TРКИ-IV)/C2. Успешное прохождение тестирования означает, что кандидат владеет русским языком на высоком уровне, сравнимым с уровнем носителя языка. Наличие данного сертификата является необходимым для получения диплома магистра-филолога, который дает право на все виды преподавательской и научно-исследовательской деятельности в области русского языка.

Тест каждого уровня включает в себя 5 субтестов: «Грамматика. Лексика», «Чтение», «Письмо», «Аудирование», «Говорение».

Самым распространённым является тестирование на первый уровень (ТРКИ-I)/B1, поэтому коротко охарактеризую каждый субтест на примере уровня ТРКИ-I/В1.

Субтест «Лексика. Грамматика» направлен на проверку лексического минимума. Основной состав активного словаря данного уровня обслуживает бытовую и социально-культурную сферы общения.

Субтест «Чтение» направлен на проверку навыков понимания текста со сложными грамматическими конструкциями, различными выразительными средствами языка, а также умение работать с текстом.

Субтест «Письмо» направлен на проверку навыков и умений в выражении своих коммуникативных целей в письменном виде с использованием различных коммуникативных форм и средств.

Субтест «Аудирование» направлен на проверку умения понять на слух информацию, содержащуюся в высказывании и диалоге: тему, основную идею, главную и дополнительную информацию каждой смысловой части сообщения с достаточной полнотой, глубиной и точностью.

Субтест «Говорение» направлен на проверку навыков и умений самостоятельно продуцировать связные, высказывания соответствующие предложенной теме; строить высказывания на основе прочитанного или прослушанного текста различной смысловой структуры и направленности; передавать содержание, основную идею прочитанного или прослушанного текста.

 

Порядок прохождения Тестирования лицами с ограниченными возможностями

Кандидаты на получение сертификата о прохождении Тестирования по русскому языку с ограниченными возможностями здоровья, имеющие инвалидность, проходят тестирование в индивидуальном порядке.

Материалы для подготовки

Тренировочные тесты для подготовки  для подготовки к государственному тестированию по русскому языку как иностранному  доступны на сайте СПбГУ.

Запись на экзамен

Для записи на Тестирование необходимо:

 •  обратиться в ACTIVE ENGLISH Atatürk Bulvarı No:127 Kat:8 Bakanlıklar Çankaya/ANKARA
 •  иметь при себе документ, удостоверяющий личность;
 •  Иметь официальные документы, содержащие сведения по правильному написанию фамилии, имени на русском языке и в латинской транскрипции.

Контакты

Центр языкового тестирования Санкт-Петербургского государственного университета:

Адрес: Наб. Лейтенанта Шмидта, 11/2

Санкт-Петербург, 199034,

Россия.

Время работы:  будние дни, 09:00 – 18:00

Телефон:  (812) 325 11 24

E-mail: test.language@spbu.ru

Веб-сайт: http://spbu.ru/science/expert/lang-centre.html

Instagram: torfl_spbu

Facebook: https://facebook.com/TORFL.SPbSU