Aile Birleşimi Sınavı Nedir ?

Active English Aile Birleşimi Sınavı Nedir

Aile Birleşimi Sınavı Nedir ? sorusunun cevabı; Türkiye’de yaşamakta olan bir insanın, Almanya’da yaşayan aile bireylerinden birinin (evli olduğu kişi, nişanlısı, anne babası ya da çocuğu) yanına yerleşip ve orada yaşamak için alacağı vizenin (Aile Birleşimi Vizesi) sınav aşamasıdır. Bu vize Ulusal (D Tipi) vize olarak geçmektedir.

Almanya Aile birleşimi sınavı ile vize alabilmek için Almanca A1 dil sınavında başarılı olmanız ve geçerli yabancı dil sertifikasından yeterli puan almanız gerekmektedir. Yeterli puan alamadığınız durumda vize başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Aile birleşimi vizesi için gerekli olan yabancı dil sertifikasını sizin herhangi bir eğitim kurumundan alabileceğiniz bir sertifika geçerli olmayacaktır. Alman Konsolosluğu tarafından belirlenen resmi olarak tanınan sınav yerlerinden alacağınız sertifika ile vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Avrupa Birliği Ortak Çerçeve Program kapsamında A1 düzeyinde Almanca bilgisine sahip olanlar resmi olarak belirlenen kurumun yapacağı sınavda başarılı olup, bu sertifikayı alanlardır.

Sertifika almak için bu sınava girecek insanlar Almanya Devleti tarafından resmi olarak yetkili kabul görülen Goethe-Institut’un sunduğu en temel A1 düzeydeki sınavdır. Temel düzey Almanca düzeyine gelebilmek için 1 kur başlangıç düzeyinde Almanca eğitimi tamamlamanız yeterli olacaktır.

Aile Birleşimi Sınavı için Active English’te Almanca eğitimleri hem özel ders hem de grup ortamında verilmektedir. Bu ders eğitiminizi bitirdikten sonra sınav başvurusunu yapabilir ve aile birleşimi vizesi için gereken sertifikayı almaya hak kazanabilirsiniz. Sınav tarihleri ve ücretleri gibi bilgilere Goethe-Institut Türkiye’den detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Almanca A1 Aile Birleşimi Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Aile Birleşimi Sınavı iki bölümden oluşmaktadır. Yazılı sınav 65 dakika olurken, sözlü sınav ise 15 dakika devam etmektedir.

Aile Birleşimi Sınavı Yazılı sınavda günlük yaşamımızda kullandığımız kısa konuşmalar dinletilir ve arkasından bu dinlediğiniz konuşmalarla ilgili sorulara yanıt vermeniz gerekiyor. Daha sonraki sınav soruları bölümlerinde ise günlük yaşamdan bir konu verilir ve o konu ile ilgili bir paragraf uzunluğunda yazı yazmanız istenir.

Aile Birleşimi Sınavında sözlü sınava grup ile girersiniz. Sınavda ilk başta kendinizi Almanca tanıtmanız istenir. Bunun yanı sıra size günlük yaşamda karşılaşabileceğiniz bir soru sorulur ve bu soruyu da Almanca yanıtlamanız beklenir.

Aldığınız Almanca A1 Sertifikasının geçerlilik süresi 6 aydır.