İngilizcede Günler

Active English İngilizcede Günler

Bu bölümde ‘ İngilizcede günler ne demek ?’ sorusunun cevabını alacaksınız. Bir dilde günleri bilmek, randevu verirken, yapacağınız planlamalarda, yapacağınız hesaplamalarda size kolaylık sağlayacaktır. Amerika’da bir sinemaya gitmek istediğinizi varsayalım. Bir bilet alırken, filmin hangi gün olduğunu anlamanız için, İngilizcede günlerinin karşılıklarını bilmeniz lazım. Veya tatile gideceksiniz ve biletinizi dili İngilizce olan bir internet sitesinden alacağınızı farz edelim, yine günlerin Türkçe anlamlarını bilmeniz size muhakkak fayda sağlayacaktır. İngilizcede günler ile ilgili önemli bir durum söz konusudur. İngilizcede günler muhakkak büyük harf ile başlamak zorundadır.

İngilizcede günler aşağıdaki gibidir:

Monday (Mon): Pazartesi

Tuesday (Tue): Salı

Wednesday (Wed): Çarşamba

Thursday (Thu): Perşembe

Friday (Fri): Cuma

Saturday (Sat): Cumartesi

Sunday (Sun): Pazar

İngilizcede Günler Okunuşu

 

İngilizcede günlerin Türkçe okunuşları sıralı olarak aşağıdadır.

  1. İngilizce Monday (Pazartesi): mandey
  2. İngilizce Tuesday (Salı): tüuzdey
  3. İngilizce Wednesday (Çarşamba): vednızdey
  4. İngilizce Thursday (Perşembe): törzdey
  5. İngilizce Friday (Cuma): fıraydey
  6. İngilizce Saturday (Cumartesi): satürdey
  7. İngilizce Sunday (Pazar): sandey

 

İngilizcede Günler İçin Örnek Verecek Olursak

Monday comes after Sunday.
Pazartesi, Pazardan sonra geliyor.

Dikkat edeceğiniz gibi, günler herhangi bir zaman eki almıyorlar. İsim olduklarından dolayı, cümle içinde yalın haliyle kullanılırlar. Sadece Cumartesi’nde olduğu gibi, her Cumartesi’ye özel bir şey söylüyorsanız çoğul eki olan -s takısını alırlar (Mondays, Tuesdays, Wednesdays, Thursdays, Fridays, Saturdays, Sundays).

İngilizcede günler konusunda en sık yapılan hata Salı ve Perşembe günlerinin birbiriyle karıştırılmasıdır (Tuesday ve Thursday). Bunun için ufak bir ipucu vardır. Salı günü daha önce olduğundan dolayı kısa olan kelime Salı günü anlamına gelmektedir. Bu ufak ipucuyla küçük bir ezber tekniği uygulayabilirsiniz.

Bu tarz kelimeleri çalışırken, kendinize renkli kağıtlar yaparak bir yüzüne Türkçe anlamını, diğer yüzüne İngilizce anlamını yazarak çalışmalısınız. Daha sonrasında da devamlı ezber çalışması yapabilirsiniz ta ki kelime aklınıza gelmeye başlayıncaya kadar

Öğrendiklerimizi şarkı şekline getirip ve o şekilde tekrar etmek, hatırlanmalarını kolaylaştırır. Bazı melodiler, sık tekrara dayandıkları için fark etmeden öğrenmemizi kolaylaştırır.