Dizi İzlemek İngilizceyi Geliştirir mi ?

Active English Dizi İzlemek İngilizceyi Geliştirir mi?

Film ve Dizi İzlemek İngilizceyi Geliştirir mi ?

 

”Dizi İzlemek İngilizceyi Geliştirir mi ?” sorusuna kısa bir cevap verelim – evet, geliştirir ama öğretmez. Bu durumda İngilizcenizi geliştirmek ve öğrenmek arasındaki farkı iyi anlamak gerekir. Gramere hâkim olmadan yani temel İngilizce kurallarını bilmeden film ve dizi izleyerek İngilizce öğrenmeye başlarsanız, size hiçbir faydası olmayacaktır. Ayrıca hiçbir şey anlamadığınız için büyük olasılıkla sıkılıp diziyi bitiremeden kapatacaksınız. Ancak temel kuralları ve cümle yapılarını önceden öğrenmiş olduğunuzda her şey çok daha kolay gelecek.

Dilin gramer formlarını dahi öğrenmeden sizce film ve dizi izlemek İngilizceyi geliştirir mi sorusuna evet cevabını vermek mümkün müdür? Biz zor olur diye düşünüyoruz. Filmler ve dizileri izleyerek İngilizcenizi geliştirmek bir seviyeden sonra size katkı sağlayabilir.

Ama bunu da doğru şekilde yapabilmek için belli etkili teknikleri takip etmeniz gerekebilir ve bunların üzerinden konuşulabilir.

Peki, bunu nasıl daha doğru ve verimli yapabiliriz bir bakalım;

Eğer sizin seviyeniz başlangıç seviyesinin biraz daha üstü ise, bu dil geliştirme formatlarını kullanabilirsiniz. Film ve dizi ile İngilizce geliştirmek, özellikle de görsel algısı güçlü olan kişilerde daha kolaydır çünkü bilgileri sadece duyarak değil, görsel algı kanallarından da alırsınız.

Film ve dizileri izleyerek İngilizcenizi geliştirmenin size etkili birkaç faydalarını sıralayacağız;

 1. İzlerken İngilizceyi öğreniyorsunuz aynı zamanda eğleniyorsunuz.
 2. Algı beceresini geliştiriyorsunuz.
 3. Sözlük haznenizi geliştiriyorsunuz.
 4. Atasözleri, deyimler, sözcüklerin günlük konuşma biçimlerini ve argoları öğreniyorsunuz.
 5. Doğru telaffuzu öğreniyorsunuz.
 6. Bu dili taşıyanın mizahını ve espriyi doğru şekilde kullanışı öğreniyorsunuz.
 7. Başka bir kültürün özelliklerini öğreniyorsunuz.

Filmleri de doğru seçmeniz önemlidir, mesela kendi seviyenize uygun seçebilirsiniz.

 

Bu işi, yani dizileri ve filmleri doğru şekilde izlemeyi nasıl daha da kolaylaştırabiliriz, bir bakalım;

 1. Çok sevdiğiniz ya da iyi bildiğiniz filmi seçerek başlayabilirsiniz bu işe. Çünkü sevdiğiniz filmin sahnelerini ezbere bileceğiniz için sözlük kullanmadan da sadece dinleyerek aklınıza yeni kelimeler ekleyebilirsiniz.
 2. İkinci seçenek ise, filmi ve diziyi altyazılı şekilde izlemektir. Çünkü o şekilde, hem görsel zekanızla kelimeleri seçmiş olursunuz hem de duyarak zihninizin kanallarını iki katına açmış olursunuz. Ayrıca film kahramanlarının kullandığı kalıp kelime veya cümleler, zamanla, daha da iyi aklınıza yerleşmiş olur.
 3. Aslında başka bir tavsiyem daha var. Filmleri veya dizileri yanınızda bir kâğıt kalem ile de izleyebilirsiniz. Filmdeki çok kullanılan kelimeleri duyarak not alabilirsiniz. Sonrasında ise Türkçe mealine baktıktan sonra çevrenizdeki insanlarla o kelimeleri kullanarak pratik yapabilirsiniz. Hatta pratik yaptıktan 5-6 gün sonra filmi tekrardan izleyebilirsiniz. Fark edeceksiniz ki, filmi daha iyi anlıyorsunuz.
 4. Ana dili İngilizce olan kişinin konuşmasını, jest ve mimiklerini de taklit edebilirsiniz. Arkadaşlar ile film veya dizi kahramanlarının repliklerini kullanarak ortamınızı hem daha eğlenceli hem de daha faydalı yapabilirsiniz.
 5. Uygulamanın teknik özelliklerini kullanmakta da fayda var, mesela konuşma hızını yavaşlatabilirsiniz. O şekilde film veya dizi kahramanlarının hem kullandığı kelimeleri daha iyi anlarsınız, hem de telaffuzunuzu düzeltirsiniz. Gerçek bir İngiliz gibi konuşmanızı sağlar.

Bu basit ama etkili teknikleri kullandıktan sonra kendinize en başta sorduğunuz sorunun, yani ‘’Film ve dizi izleyerek İngilizceyi öğrenebilir miyim?’’ sorusunun cevabı evet olacaktır.