YDS ve e-YDS ARASINDAKİ FARKLAR

Active English YDS ve e-YDS Arasındaki Farklar

YDS ve e-YDS arasındaki farklar en başında fark edilmese de bu yazımızı okuduktan sonra aralarında birçok fark olduğunu göreceksiniz.

1) YDS kağıt üzerinde fiziki olarak yapılır  e-YDS bilgisayar başında  gerçekleştirilir. ÖSYM tarafında geliştirilen bir yazılım desteğiyle sınav gerçekleştirilir. Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde yer alan  sınav merkezlerinde bu sınavların  gerçekleşmesi mümkün.

2) e-YDS başvuruları kontenjanla sınırlanmıştır. Ülkemizde yalnızca 3 sınav merkezi olduğundan ve  bilgisayar altyapısı gerektiğinden e-YDS sınavlarının kontenjanla sınırlıdır. Kontenjan dolduğunda sınav başvuruları kapatılır.

3) YDS yılda 2 ya da 3 kez yapılırken e-YDS hemen hemen her ay yapılmaktadır. Senede ortalama 10 defa  e-YDS sınavı yapılmaktadır.

4) 2019 yılında belirlenen bütçe YDS sınav ücreti 120 TL iken e-YDS sınav ücreti 240 TL olarak belirlenmiştir.

5) YDS ülkemizin çoğu ilinde gerçekleştirilirken e-YDS 2019 yılında alınan kararla sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’deki sınav merkezlerinde gerçekleştirilir.

6) YDS sonuçları sınav tarihinden yaklaşık 20 gün sonra açıklanır ancak  e-YDS aynı günün gecesinde açıklanmaktadır.

 

YDS ve e-YDS ARASINDAKİ BENZERLİKLER

1) E-YDS, YDS’nin geçerli olduğu her yerde kullanılır. Geçerlilik açısından aralarında hiçbir fark görülmez.

2) Sınavlarda sorulan soru sayıları, soruların konuları içerikleri ve soru türleri aynıdır. Her iki sınavda da 80 sorudan oluşur.

3) Sınav süreleri de aynıdır. Her iki sınavda da 180 dakikalık süre de gerçekleştirilir.

4) Her iki sınavı da ÖSYM tarafından yapılır.

 

HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİM?

YDS ve e-YDS benzerlikleri oldukça fazla. Sınavların sadece uygulanış açısından farklıdır. Biri fiziki olarak gerçekleşir yani kağıt üzerinde diğeri bilgisayar ortamında gerçekleştirilir. Bir YDS puanına ihtiyacınız varsa her ikisine de girebilirsiniz. Acil YDS puanına ihtiyacı olanlara e-YDS hemen yardımcı olacaktır. Zira her ay yapılan bir sınavdır. Dolayısıyla YDS için  sınav tarihini beklemeden en yakın e-YDS sınavına da girebilirsiniz.

Ayrıca e-YDS sonuçlarının aynı gün açıklanması da büyük avantaj sağlar. Sınava girdiğiniz günün gecesinde sınav sonucunun elinize ulaşır. Acil puana ihtiyacı olanlar için bu büyük avantajdır.

 

E-YDS, YDS’DEN DAHA MI ZOR?

Bu iki sınavın zorluk dereceleri hakkında birçok tartışma gündemdedir her zaman. Her iki sınav hakkında diğerine göre zor ya da kolay olduğunu söyleyenler bulunuyor. Her iki sınav da soru tarzı, zorluk seviyesi, soru sayısı, kapsam olarak aynıdır ve aynı soru havuzunda toplanır. Birinin diğerine göre zor ya da kolay olduğunu söylemek mümkün değil açıkçası .