Yabancı Dillerin iş Hayatındaki Artıları

Piyasadaki iş ilanlarını göz önünde bulundurursanız birçoğunda yabancı dil bilme koşulu olduğunu görürsünüz. Hatta kurumsal iş alanlarının birçoğu iş ilanlarını İngilizce ya da başka bir yabancı dilde aranan özellik ile belirtir. Yabancı dil bilmek iş hayatında oldukça önem arz etmektedir.

Günümüz şartlarında en çok aranan ve tercih edilen dil İngilizcedir. Bunun yanı sıra bir veya birkaç dil fazla biliyor olmak bazı işlerle ilgili şansınızı arttırabilir. Mesela İspanya ile iş birliği olan bir firma İspanyolca bilen adaylara öncelikli hak tanır.

 

İngilizce Dışında Talep Gören Diller

 

Yakın zaman önce yabancı dil öğrenmek isteyenlerin İngilizceden sonra en çok tercih ettiği diller Almanca ve Fransızcaydı. Ancak günümüz de Rusça, İtalyanca, Arapça ve Japonca öğrenme isteği oldukça fazlalaştı ve talep arttı. Teknoloji çağı sebebiyle gelişmeler şirketlerin globalleşme isteğini arttırıyor ve bunu kolaylaştırıyor. İthalat ve ihracat yapan, yabancı şirketlerle bağlantı kuran yaşadığınız ülkedeki firmalar elemanlarının yabancı dil bilmesine büyük önem veriyorlar.

İngilizcenin, en çok talep gören dil olduğu gerçeği inkâr edilemez. Tek bir dil üzerinde çalışmak olanağına karşın tercihinizi İngilizceden yana kullanmanızda fayda var. Fakat Arapça, Rusça veya Japonca bilmek de size büyük artı sağlayacaktır

 

1985 yılında yapılan bir araştırmaya göre başka İngilizce başta olmak üzere yabancı dil eğitimi olanların işverenlerin yüzde 40’tan fazlası için çok önemli bir etken ve tercih nedenidir. İşe alınacak kişilerin yabancı dil bilmesini tercih sebebi olmakla beraber bu niteliğe birinci derecede önem vermeyen işverenlerin oranı da bu civardadır.

 

Yurtdışında Çalışma İmkânı

 

Yurtdışında çalışmak gibi bir hayaliniz varsa yabancı dil bilmek bu konudaki şansınızı arttırır. Yabancı müşterileri olan şirketler ve firmalar bazen elemanlarını eğitim, toplantı gibi durumlar için yurt dışına gönderebiliyorlar. Böyle bir yurt dışı iş gezisi durumunda bağlantılar kurmak veya bir teklif almak olası bir etkendir.

Konumuz iş hayatında yabancı dil bilmenin önemi, fakat bu avantajın iş bulamadığınız, çalışmadığınız dönemlerde de size yarayabileceğini hatırlatmakta fayda vardır. Bildiğiniz yabancı dil de çeviri, makale, tez gibi alanlarda iş imkânı yaratabilirsiniz.