İngilizcede Konuşmanın Önemi

İngilizce bilmek ve konuşmak birbirinden ayrı şeylerdir. İngilizce bildiğini, kavrayabildiğini ama kelimelere dökemediğinden bahseden birçok insan tanımışsınızdır. Neden İngilizceyi kavrayabiliyor ama kelimelere döküp konuşamıyoruz? İngilizce konuşmayı becerebilmek için öncelikle başlangıç seviyede gramer ve kelime bilgisine sahip olmak gerek. Ayrıca günlük yaşam konuşmasında kullanılan sözcükleri ve İngilizce konuşma cümleleri, kalıpları öğrenilirse kesinlikle temel cümlelerle de olsa İngilizce konuşmaya belirli bir noktada başlanacaktır. Yaşam İngilizcesi konuşma cümleleri ile öğrenmeye başlamak hem günlük konuşmalara daha hızlı hâkim olmanıza zemin hazırlayacak hem de her ortamda tekrar etme imkânı oluşacaktır.

İngilizce Konuşma Egzersizi Yapmanın Önemi

 

1 – Akıcı bir halde İngilizce konuşma

 

Ana dili İngilizce olan bir kişiyle konuşurken zihniniz; tüm gramer bilginiz, kelime hazineniz ve telaffuzunuzu göz önüne çıkarmaya çalışacak ve sizi kâğıt üstünde öğrendiğiniz tüm bilgilerinizi pratiğe yani konuşmaya dökmeye zorlayacaktır. Bunu tecrübe ederken ilk seferlerde zorlanacak olsanız da çekinmenize gerek yok. Bu hissiyatın normal sürecin bir parçası olduğunu kavrayın ve asla yenik düşmeyin.

2 – Motivasyon kazanma

 

Herhangi bir şeyi başardığınız zaman hissettiğiniz duygu aklınıza geliyor mu? İngilizce konuşmayı başardığınızda da tam olarak aynı hisleri hissedeceksiniz. Aynı bir önceki maddede söylediğimiz gibi, pratik yapmaya devam ettikçe ilerleme kaydettiğinizi göreceksiniz ve kendinizi sürekli geliştirmeniz sizi daha fazla çalışmaya ve tekrar yapmaya motive edecektir.

3 – Hatalardan ders çıkarma

 

Sürekli konuşmak ve pratik yapmak, kelime hazinenizdeki ve İngilizce gramer bilginizdeki noksanlıkları da normal olarak ortaya çıkaracaktır. Biriyle konuşurken bir sözcüğü unuttuğunuz ya da karşı tarafın ne söylediğini kavrayamadığınız için bir cümlenin veya diyaloğun sonunu getiremediğinizi bir hayal edin; bu size neyi öğrenip neyi öğrenemediğinizi ya da neyi eksik yapıp neyi düzeltmeniz gerektiği konusunda muhakkak size iyi ipuçları verecektir.

4 – İletişim becerisi geliştirme

 

Evde ya da masa başında kendi halinizde çalışırken biriyle diyaloğa girmediğiniz için işin teori kısmını iyi bilseniz bile, asıl önemli olan iletişim kabiliyetinizi geliştirmek için bir fırsatınız olmayacak. Dilin iyi bir iletişim aracı olduğunu unutmamalı ve yabancı dilde iletişiminizi geliştirmek için o dili iyi bilen biriyle konuşmanın ve o insanı iyi dinlemenin önemini kavramalısınız.

5 – Yeni fırsatlar yaratma

 

Yabancı bir ülkede, internette veya başka bir yerde başka birileriyle konuşmak yalnızca konuşma becerinizi ilerletmeniz açısından değil, aynı zamanda sosyalleşebilmeniz için de son derece büyük öneme sahiptir. Yeni bir dil konuşmayı başarmanın, size yeni arkadaşlık ilişkileri, iş ve gezi fırsatları kazandırabileceğini de unutamamanız gerekir.