İngilizce Telaffuz Farklılıkları

Active English İngilizce Telaffuz Farklılıkları

İngilizce telaffuz farklılıkları günümüzde birçok içerik izlerken ya da dinlerken karşımıza çıkmaktadır. İngilizce konuşanlar elbette robot değillerdir. Onlarda İngilizceyi zamanla öğrenmişlerdir. İngilizce öğrenenleri memnun etmeyecek bir konuda da anadili İngilizce olan kişilerin kendilerine özgü konuşma İngilizce telaffuzlarının olmasıdır. Dünya üzerinde binlerce İngilizce telaffuz  farklılıkları, argo sözcük ve telaffuz alışkanlığı bulunuyor. Bu durum da bunları anlamayı zorlaştırıyor. Ama zamanla bu o kadar da kötü bir şey olmadığı belli oluyor. İngilizce telaffuz farklılıklarını öğrenmek gerçekten heyecan verici oluyor. İyi bir egzersiz olmakla kalmaz, aynı zamanda dünya da konuşulan İngilizce telaffuz farklılıklarını öğrenirken yeni kültürleri de keşfedersin.

 

Dünyada Konuşulan İngilizce Telaffuz Farklılıklarını Nasıl Anlayacaksın?

 

Amerika İngilizcesi-İngiliz İngilizcesi Karşılaştırması

 

Amerika İngilizcesi ABD ve Kanada’da yaşayan kişilerin konuştuğu İngilizcedir. Standart İngiliz İngilizcesi ise İngiltere’de ve çevresinde konuşulur. Elbette her iki aksan da kendisine ait kategorilerine sahiptir (örneğin, ABD’nin güney eyaletlerinde insanların konuştuğu İngilizce gibi). Amerika İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi arasındaki en büyük farklar ise telaffuz ve yazım farklılarıdır.

Yazım farklılıkları:

İngilizce Telaffuz farklılarında Söz konusu farklılar yazım olduğu zaman, sözcükleri farklı yazanlar genellikle ABD olmaktadır. Kanada Amerikan İngilizcesi konuşuyor. Fakat genel olarak yazım için İngiliz İngilizcesini kullanıyor.

  • Amerikan İngilizcesinde -or ile biten sözcüklerin çoğu İngiliz İngilizcesinde -our ile bitiyor.

color (Amerikan) — colour (İngiliz)

honor (Amerikan) — honour (İngiliz)

  • Amerikan İngilizcesinde -ize ile biten kelimelerin çoğu İngiliz İngilizcesinde -ise ile bitiyor.

organize (Amerikan) — organise (İngiliz)

recognize (Amerikan) — recognise (İngiliz)

  • Hem Amerikan hem de İngiliz İngilizcesinde benzer şekilde telaffuz edilen fakat farklı yazılan bazı kelimeler bulunur.

İngilizce telaffuz farklılarında ise ABD’de sokaklarda curb (kaldırım taşı) bulunurken İngiltere sokaklarında kerb (kaldırım taşı) şeklinde olur.

ABD’de bir arabanın dört tires (teker) bulunurken İngiltere’de bir arabanın dört tyres (teker) şeklinde olur.

 

İngilizce Telaffuz farklılıkları:

 

İnsanlar İngiliz İngilizcesinden bahsederken aslında Oxford İngilizcesinden (RP) bahsetmektedir. Oxford İngilizcesi, İngiliz İngilizcesi öğrenirken en sık duyacağın İngiliz telaffuzudur. Örneğin BBC News’te sıklıkla kullanılan İngilizce telaffuzları RP’yi anlamak İngiliz ve Amerikan aksanlarını birbirinden ayırt etmene yardımcı oluyor.

 

İşte Oxford İngilizcesi ile Amerika İngilizcesi arasındaki telaffuz farklıları.

  • Oxford İngilizcesindeki “r” harfi, sözcüğün sonuna geliyorsa water çok yumuşak bir şekilde söyleniyor.

Örneğin, İngiliz aksanında ‘pork’ kelimesinin telaffuz ederken “r” harfi neredeyse hiç telaffuz edilmez. Bunun sonucunda onun bir “sessiz r” harfi olduğu söylenebilir.

  • Oxford İngilizcesinde bazı sözcüklerin ortasında olduğu zamanlarda ise “t” harfi net bir şekilde telaffuz edilmelidir. Amerikan İngilizcesinde ise bun daha zıttı bir “d” harfi gibi aksanla telaffuz edilir.

Örnek olarak, İngilizce water kelimesini telaffuz ederken Amerikan İngilizcesinde ise “wahder” gibi bir şey söyleyecektir.

  • Oxford İngilizcesinde sözcük vurgusu Amerikan İngilizcesinde telaffuzunda farklı yerlerdedir. Aşağıdaki örneklerde vurgulanan hece kalın harflerle yazılarak belirtilmiştir.

garage (Amerikan) — garage (İngiliz)

address (Amerilan) — address (İngiliz)