İngilizce Öğrenmenin İpuçları

Active English İngilizce Öğrenmenin İpuçları

İngilizce Öğrenmenin İpuçları uygulaması zor olmayan ve kullandığınızda muhakkak işinize yarayacağını göreceğiniz bir konudur.

Eğer eğitim hedefin varsa, işlerin ağırdan alınacağını bilmelisin. İngilizce bir şeyler okuyup sonra sabah uyandığında akıcı bir şekilde İngilizce konuşarak uyanmayı beklememelisin.

Kendine hedefine karşı gerçekçi hedeflerin olmalı ve her gün İngilizce öğrenmek için belirli bir süre ayır. Otuz dakika iyi bir süre olabilir, ama sen daha fazla zaman ayırabiliyorsan daha da iyi olur tabi. Kendi başına İngilizce öğrenmek, öğreneceğin yeri, zamanı ve metodu çalışma şeklini kendin seçeceğin anlamına geliyor; ancak “Bugün çok yorgunum!” ya da “Yarın yaparım!” demek de çok kolaydır. Şimdiye dek kimse bu tavırla yeni bir dil öğrenememiştir, bu yüzden bunu gerçekten istemelisin. Kararlı ve istikrarlı olursan hedefine ulaşmayı başarabilirsin!

 

Bu sana biraz saçma gelebilir ama, çocuklar için hazırlanmış İngilizce materyalleri kullanmak, dil öğrenmeye başlamak için başarılı olabileceğin bir yöntemdir. Çocuk kitapları, çocuk filmleri ve TV programları basit gelebilir. Ana dili İngilizce olan bir çocuk dili ilk kez öğrenirken de senin şu anda geçmekte olduğun aşamaların aynılarından geçer. Her şey basit kelimeler ve seslerle başlar.

 

Diğer kendi çabanla İngilizce öğrenme kitaplarının ve dil öğrenme materyallerinin yanında çocuk kitaplarını ve filmlerini de eğer kullanırsan, daha çok şey anlarsın ve basit bir şekilde. Bu materyallerde anlamadığın çok az şey olacaktır ve bu sebeple kendine olan güvenin artar. Başka bir dilde bir şeyleri anlamaktan daha güzel bir his kesinlikle yoktur.

 

İngilizce sohbetlere dahil olma şansınızı haberleri İngilizce olarak dinleyerek ya da okuyarak egzersizlerle arttırabilirsin. Bu yolla sadece dünyada neler olup bittiğine dair bilgiler edinmenin dışında, kelime dağarcığını da harika bir şekilde geliştirirsin.

 

Eğer haberlerin tamamını anlamaya analiz yapabilecek kadar İngilizce bilmiyorsanız, aynı konudaki haberleri önce kendi dilinizde okumayı veya dinlemeyi, sonra İngilizcelerine geçip çeviri yapmayı denemelisiniz. Eğer çok şey anlamazsanız endişelenmemelisiniz. İngilizce öğrenenlere özel olarak farklı seviyelere göre basite indirgenmiş haberler sunan internet siteleri de var. Voice of America (Amerika’nın Sesi) tarafından İngilizce öğrenenlere özel haber sitesi de bunlardan biridir. Burada günlük haberleri kendi İngilizce seviyenin elverişine göre takip edebilirsiniz, haber yazılarını hem okuyabilir hem de sesli olarak dinleyebilirsiniz anladıklarınızı daha sonra küçük notlar alarak kontrol edebilirsin. Böylece iki İngilizce becerinizi bir arada geliştirmiş olursunuz. Yine de zorlanıyorsanız, üzülmemelisiniz! Her zaman çocuklar için hazırlanan materyallere dönebilir ve haberlerini TIME For Kids (Çocuklar için TIME)‘dan alabilirsiniz.

 

Haberleri İngilizce dinledikçe ve okudukça, İngilizce sohbetlere daha fazla katılabilir hale gelirsin. Artık sessiz ve yabancı kalmak yok!