Çocuklara İngilizce Eğitimi

Active English Çocuklara İngilizce Eğitimi

Çocuklara İngilizce eğitimi ve çocuklukta yabancı dil öğretimi ülkemizde son zamanlarda en çok konuşulan konulardan birisi hali gelmiştir. Bu konuda üzerinde özellikle yabancı dil öğretmenleri, dilbilimciler ve okul öncesi öğretmenleri faklı görüşler sunmaktadır. Yabancı dil öğretmenlerinin çoğu erken İngilizce Eğitiminin çocuğun hem bilişsel hem de dilsel anlamda ilerlemesine pozitif katkıda bulunacağını öne sunmaktadır.

 

Çocuklara İngilizce Eğitimi İçin 7 Öneri

 

1) Dili Erken Yaşta Tanıtmak

Çocuklara İngilizce eğitiminde öğretmenin ilk adımı en kısa zamanda başlamaktır. Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun eğitime hemen başlamalısınız.

Çoğunluk; çocuk büyüdükçe yeni bir dil öğrenme arzusunun ve kabiliyetinin azaldığını söylemektedir. Bu durum yaşça büyük olan çocukların İngilizce eğitimi alamadığı anlamına gelmez. Sadece farklı şekilde öğrendikleri ve daha fazla zamanda aldıkları anlamına gelebilir. Erken yaşlarda yeni dili tanımak, ilerleyen zamanlarda çocuğunuzun yabancı dil konusunda uzmanlaşmasını sağlar.

2) Çocuğunuza Temelleri Öğretmeye Başlamak

İngilizceyi bilmeseniz bile, temel bilgilerle çocuklara İngilizce eğitimi verebilirsiniz. Sadece hedef dili duymak, çocukların farklı aksanlara alışmasına yardımcı olabilir. Onunla renkleri, şekilleri ve rakamları öğrenmeyle başlayın. Birlikte İngilizce oyunlar oynayın. Evin içindeki nesnelerin İngilizcelerini söyleyin. Çocuklara İngilizce eğitiminde konuşmalara öncelikli olarak sayılar, renkler, hayvanlar, bitkiler ve oyuncaklarla başlayabilirsiniz.

Çocuklarla İngilizce konuşmak, onların dili öğrenmesine için yardımcı olacaktır. Önce onlarla küçük küçük sohbetler edin. Seçtiğiniz bir konu hakkında konuşabilirsiniz: izledikleri film veya oynadıkları oyunlar gibi.

3) Çocuğunuzla Şarkı Söyleyerek, Dinleyerek

Şarkı dinlemek ve söylemek çocuklara İngilizce eğitiminde yeni kelimeler ve telaffuzlarını öğrenmek için önemli bir adımdır. Ayrıca, hareketlerle şarkı söylemek, çocuğun kelimeleri daha rahat anlamasına yardımcı olur.

İşte bazı İngilizce çocuk şarkıları;

  • İngilizce alfabeyi kalıcı öğretmek için: alfabe şarkıları,
  • İngilizce kıyafetleri ve ayrıca renkleri kalıcı öğretmek için: kıyafetler ve renkler şarkıları
  • İngilizce numaraları öğretmek kalıcı için: İngilizce sayılar şarkıları

4) Çocuğunuzla Oyun Oynayarak

Çocuklar oyun oynarken daha iyi öğrenirler. Bu sebeple, onları oyunlara dahil etmek İngilizce öğretmenin bir yoludur. Çocuğunuza İngilizce kelime dağarcıklarını genişletmek için yardımcı olabilecek puzzle oyunları gibi oyunlarla destek olun.

5) Film İzleyin

Çocukluklara İngilizce eğitimi verirken yardımcı olacak etkenlerden birisi de filmler izleyin. Çocuklar çizgi film veya animasyon film izlemeyi devamlı severler. İzleyebilecekleri İngilizce filmleri sizler daha iyi anlayabilmesi için seçimlerde yardımcı olabilirsiniz. Filmlerin takip edilmesi kolay anlaşılır bir aksanla ve kolay bir hikayesi olduğundan emin olun. Daha sonra, çocuğunuza hikâyeyi anladığı kadarıyla kendi sözcükleriyle anlatmasına ve yazmasına yardımcı olun. Doğru sırayla söyleyemeyebilir, ama yine onları asla pes ettirmeden ve kelimelerin ne anlama geldiklerini ifade etmelerine izin vererek yardımcı olun.

6) Çocuğunuzu Görsellerle Pekiştirin

Çocuklar görsellerle daha iyi ilişki kurar ve daha iyi anlarlar. Bu sebeple kelimeleri daha iyi anlamalarına ve hatırlamalarına yardımcı olmak için kelimeleri görsellerle anlatmaya çalışın.

Görselleri kullanarak çocuğunuzdan bir cümle söylemesini isteyin ve yanlışlarının neler olduğuna dikkat edin. Bu yöntem, çocuğunuzun ‘zamanları’ kavramasına daha fazla yardımcı olacaktır.

Görsel hafızanın yanı sıra diğer duyuları organlarınızı da kullanın. Tatmak, koklamak, görmek gibi duyu organlarını.  Bu çocuklara İngilizce eğitiminde kelime ile bağlantı kurmalarına yardımcı olur.

7) İngilizce Kurslara Kayıt Olmak

Çocuklarınıza İngilizce eğitimi öğretmek için yeterli zamanınız veya kaynağınız yoksa online uygulamalarından yararlanabilirsiniz.