SAT (Scholastic Aptitude Test) Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yabancı öğrenciler ile Amerika’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği sınavdır.

SAT Sınavı “Mathematics” (Matematik – Geometri), “Critical Reading” ( İngilizce sözel / eleştirel okuma), “Writing” (kompozisyon) olmak üzere 3 bölümden oluşur.

Lise son sınıf öğrencileri ve üniversite eğitimine devam etmek isteyen lise mezunları SAT sınavına girerler.

Bu test, öğrencilerin orta öğrenim boyunca edindikleri bilgi, becerileri ve ingilizce seviyelerini hangi düzeyde kullanabildiklerini gösterir.

SAT aynı zamanda öğrencilerin düşünce ve problemleri çözme biçimlerini ve problemler arasında nasıl bağ kurduklarını da değerlendirir.

Active English; uzman eğitim kadrosu ile sizi bu sınava hazırlamaktadır.

Tüm SAT Kursu sürecinde öğrencilerin ihtiyacı olduğu ders desteğini sağlarken aynı zamanda motivasyon olarak öğrencilerin yanında yer alıyoruz.

En büyük hedefimiz öğrencinin bir seferde en yüksek SAT skoru almasıdır.

SAT (Scholastik Aptitude Test) Nedir?

SAT, Amerika’da Yüksekokul veya Üniversiteye girmek isteyen Amerikan vatandaşları ve uluslararası öğrenciler tarafından kullanılan bir sınav çeşididir. Amerika’da kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan College Board tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye’deki birçok üniversite de yabancı uyruklu öğrencileri kabul etmek için SAT kullanır. Bu özelliği ile SAT puanı Türk üniversitelerinde önemli bir kriter olarak kullanılır.

SAT Kursu desteği veren Active English ile siz de deneyimli eğitmenlerle SAT eğitimi alabilir, ihtiyacınız olan puanı almak için kaliteli bir eğitim görebilirsiniz.

SAT Sınavı Neleri Kapsar?

SAT, öğrencilerin üniversite öğreniminde önemli ve gerekli olan eleştirel okuma, yazma – kompozisyon ve matematik – geometri konularında bilgi düzeyi ve yorum yeteneğini ölçmeyi hedefler. SAT, öğrencilerin üniversite eğitimlerinde akademik başarıya ulaşmada gereksinim duyacakları ve orta öğretimde öğrenmiş oldukları düşünme becerilerini ölçer, puanlar.

SAT Sınavına Kimler Girebilir?

Lise son sınıf öğrencileri ve üniversite eğitimine devam etmek isteyen lise mezunları SAT sınavına girerler. Bu test, öğrencilerin orta öğrenim boyunca edindikleri bilgi, becerileri ve ingilizce seviyelerini hangi düzeyde kullanabildiklerini gösterir. SAT aynı zamanda öğrencilerin düşünce ve problemleri çözme biçimlerini ve problemler arasında nasıl bağ kurduklarını da değerlendirir.

SAT Sınavı Nasıl Yapılır?

Scholastic Aptitude Test SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olarak iki ayrı sınavdan oluşur.

SAT 1 Reasoning Test; öğrencilerin sayısal ve sözel yeteneğini ölçen, çoktan seçmeli bir testtir ve 3 saat 45 dakika sürer. SAT 1, Mathematics (Matematik – Geometri), Critical Reading (İngilizce eleştirel okuma) ve Writing (Kompozisyon) olmak üzere 3 bölümden oluşur. Her testin skoru 200 ile 800 arasında değişir ve toplam 600 – 2400 arası puan alınabilir.

SAT 2 Subject Test; ise çoktan seçmeli 1 saatlik bir sınavdır. Bu test öğrencilerin özel bir akademik konu üzerindeki bilgisini ölçer. Test skoru 200 ile 800 arasında değişir. SAT- 2 Subject Test başlıca konuları; İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca ve Çince’dir.

Türk Öğrenciler ve SAT Sınav Gerekliliği

SAT; Amerika’da üniversite okumak isteyen her Amerikalı öğrencinin girmek zorunda olduğu, ancak her yabancı öğrencinin Amerika’da üniversiteye gidebilmek için mutlaka girmek zorunda olmadığı bir sınavdır. Bununla birlikte, prestijli bir üniversiteye gitmek isteyen veya akademik ya da spor bursu almayı hedefleyen her uluslararası öğrencinin de girmek zorunda olduğu bir sınavdır.

Ana dili İngilizce olmayan dünyanın birçok farklı ülkesinde lise eğitimini tamamlamış öğrenciler gibi Türk öğrenciler de bu üç bölümden en çok Critical Reading adı verilen okuduğunu anlama bölümünde sorun yaşamaktadırlar.

Türk öğrenciler matematik bölümünde ise Critical Reading bölümünün tam aksine, sınava giren Amerikalı yaşıtlarına oranla çok daha yüksek başarı sergilemektedirler. Bu durumun ana sebebi ise Türk Eğitim Sisteminde lise seviyesinde verilen matematik eğitiminin hem işlenen konular hem de işleniş yoğunluğu yönlerinden Amerikan Lise Eğitim Sistemine oranla çok daha kapsamlı ve ağır olmasıdır.

SAT Sınavı Puan Sistemi

Her bölümü 800 üzerinden derecelendirilen SAT sınavı toplam 1600 puan üzerinden derecelendirilmektedir.

SAT Sınav Tarihleri 2019-2020


SAT-1 Test Tarihleri

 04 Mayıs 2019

 *01 Haziran 2019

 *24 Ağustos 2019

 05 Ekim 2019

 *02 Kasım 2019

 07 Aralık 2019


SAT-2 Subject Test Tarihleri

 01 Haziran 2019

 05 Ekim  2019

 02 Kasım 2019

 07 Aralık 2019

 02 Mayıs 2020

 06 Haziran 2020

BÖLÜM SIRALAMA SORU SAYISI
Reading 1 52
ARA 1 2
Writing and Language 3 44
Math No Calculator 4 20
ARA 2 5
Math Calculator 6 38
ARA 3 7
Essay (Optional) 8 1

Test boyunca üç ara verilir. Okuma bölümünden sonra 10 dakikalık ve Hesap Makinesiz Matematik bölümünden sonra beş dakikalık bir süre vardır. Bu iki mola için odadan ayrılabilir, tuvaleti kullanabilir, atıştırmalık bir yemek yiyebilirsiniz, vs. Ancak, Hesap Makineli Matematik bölümünden sonraki son molada odadan çıkamazsınız.