İngilizcede Will – Going to Kullanımı

Active English İngilizcede Will - Going to

İngilizcede Will – Going to kullanımı şeklindeki kalıpların ikisi de gelecek zamanı ifade etse bile kullanım amacı açısından bazı farklılıklar gösterir.

Öğreneceğimiz her dilde olduğu gibi, İngilizce de gelecek zamanda olacak olan şeyleri ifade etmek için belirli bir cümle ve kelime organizasyonuna ve buna bağlı olarak belirli kurallara sahiptir.

Türkçeden farklı olarak, İngilizcede gelecek zamanı ifade etmek için, çeşitli zaman eklerinden değil, kalıplaşmış çeşitli kalıp kelime ve kelime öbeklerinden faydalanmak lazımdır.

Öğrencilerin ya da İngilizce öğrenmek isteyenlerin de gelecek zaman konusunda ayırt etmekte en fazla zorlandıkları konu da işte bu iki kalıplaşmış kullanım farkıdır.

İngilizcede will&going to kullanımı “will” ve “be goin to” gelecek zamanda kullanılır ve kullanılan cümleye –ecek, -acak anlamı katmaktadır. Ancak kullanım alanı bakımından birbirinden çok farklıdır. Şimdi dilerseniz her ikisinin de kullanım alanına ve aralarındaki farklara birlikte bakalım. Will ve be going to farkı konusunda, örnek cümleler ve açıklamalarıyla sizlerle inceleyelim.

 

İngilizcede Will – Going to Kullanımı Farkı

“Will” kullanırken birkaç püf noktası var ve onlara dikkat edilmesi gerekiyor.

 

  • Gelecekle ilgili tahminlerde dikkat edilmesi, gerekiyor.
  • Gelecekle ilgili tahminde bulunurken “will” kelimesi kullanılmaktadır. Kesin olmayan ifadelerde maybe veya perhaps kelimelerinde birlikte kullanılabilir.
  • Anlık verilen kararlarda dikkat edilmelidir.
  • Bir işin gelecekte yapılması gerektiği ile ilgili size bir soru sorulduğunda ve gelecekle ilgili anlık kararlar vermeniz gerektiğinde “will” kullanmalısınız.
  • Söz verilirken will kullanmalısınız.

 

“Be going to” kullanımı püf noktaları nelerdir?

 

  • Planlanmış veya kesin gözü ile baktığınız durumlarda kullanacağımız “be going to” da yine –ecek, -acak anlamına gelir ve “am, is, are” fiilleri özneye göre kullanmanız gerekir.
  • Güçlü delillere dayanan tahminlerde be goint to kullanmanız gerekir.
  • Daha önceden planlanmış eylemlerde be goint to kullanmanız gerekir.
  • Ünlem ifade eden cümlelerde be goint to kullanmanız gerekir.

 

NOTWe’ll see each other ve I’ll see you Türkçe ’de “görüşürüz” olarak kullandığımız kelimedir. Bunları sözcüğü sözcüğüne çevirirsek anlamsızlaşacağından dolayı bu şekilde karşılık verebiliriz.