Almanya Sağlık Personeli Alımı

Almanya Sağlık Personeli Alımı

 Almanya’da Hemşire Maaşı Ne Kadar?

Almanya her yıl sağlık personeli alımı gerçekleştiren Avrupa devletleri arasında en çok alım yapan ülkeler arasında önemli bir paya sahiptir. Çünkü Almanya’da yaşlı nüfus çok fazla olmasından dolayıdır. Demografik açıdan yaş grupları arasında büyük bir fark olan Almanya; düşük yoğunlukta olan genç nüfusu ile vatandaşlarına hizmet ihtiyaçlarını yeterince karşılayamamaktadır. Özellikle sağlık sektörü, fiziksel ve zihinsel zorluk sebebiyle genç yaş kriterinin ön plana çıktığı sektörlerdendir. Almanya nüfusunun büyük bir kısmı “yaşlı” olduğu için; resmi kararlar kapsamında Almanya her yıl hemşire alımı gerçekleştirir.

İhtiyaç durumuna göre yılın belirli aylarında; Almanya Sağlık Bakanlığı’nın yabancı sağlık çalışanı alım yapması mümkündür. Fakat bu durum her zaman geçerli olmadığı gibi sistematik bir düzenle de işlemez. İşçi alımlarında esas olan şey, söz konusu ülkenin o sektörde elemana ihtiyaçlarıdır. Alım süreçlerinde Almanya resmi kurumlarının ilan edeceği temel alım şartlarını yerine getirenler; Euro bazında maaş alarak bu ülkede vatandaşlık alarak sağlık çalışanı olabilir.

Almanya Sağlık Personeli Alımı 2021 Yılında Devam Ediyor Mu?

Almanya sağlık personeli alımı 2021 yılında da tüm hızıyla devam etmektedir. Almanya Sağlık Bakanlığı’nın kalifiye eleman ihtiyaçlarını karşılamak için; Türkiye’nin de dahil olduğu pek çok ülkeden alanlarında uzman binlerce sağlık çalışanı alımı yapılmıştır. Bu alımların devam ettiği süreçte, her başvurunun yetkili makamlarca kabul edilmediği unutulmamalıdır. Prosedürlere uygun ve eksiksiz yapılan bu başvurular her zaman için daha ön plana çıkar. Yapılan bu başvurunun sürecini doğru bir şekilde değerlendirmek ise tamamen sizlere kalmıştır.

 

Almanya’ya Hemşire Gönderen Şirketler

Almanya’da Sağlıkçı Olarak Çalışma Şartları

Özellikle COVID 19 pandemisi; dünya genelinde sağlık personeline olan ihtiyacını önemli bir ölçüde çoğalmıştır. Almanya’ya hemşire gönderen şirketler ya da Almanya’da iş bulan şirketler olarak bilinen çok fazla aracı şirket mevcuttur. Çeşitli isimler ile insanların karşısına çıkabilen bu şirketlerin bazıları güvenilir değildir. Yani Avrupa’ya gitmek ve mesleğinizi daha yüksek standartlar ev yüksek maaş altında icra etmek istiyorsanız; güvenilir olmayan çeşitli kurumların ve şirketlerin tuzaklarına düşmemeniz için iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Çünkü hiçbir şirketin ya da resmi kurumun Almanya sağlık personeli alımı sırasında yön verme hakkı yoktur. Eğer belli bir süreç dahilinde sağlık personeli alımı olacaksa; bu ilan konsolosluklar ya da ülkenin Dışişleri Bakanlığı tarafından ilan edilip şartları oradan öğrenilmesi lazımdır. Almanya’da sağlık personeli olarak çalışmak isteyen kişilerde olması gereken şartlar ise çoğunlukla şöyledir:

 • Belgelenebilir şekilde iş tecrübesine sahip olmak
 • Vatandaşı olunan ülkede herhangi bir aktif sabıka kaydının olamaması; polis tarafından aranıyor olmaması gerekiyor
 • Daha önce Almanya’dan sınır dışı edilmiş ya da Alman polisi tarafından aranıyor olmaması gerekiyor
 • Almanya’daki sağlık kurumlarında hizmet vermeyi sağlayabilecek bir alan diplomasına sahip olmak
 • En az B 1 ya da B 2 seviyelerinde Almanca bilmek ve Almanca bildiğini resmi evraklarla kanıtlamak
 • Almanya sağlık personeli alımı için başvuru sürecini ilan ettikten sonra; güncel başvuru şartlarını zamanında yerine getirmek
 • Duruma göre değişiklik gösterebilen başvuru evraklarını doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlayıp teslim etmek.

Bu temel şartlar, Almanya’da sağlık personeli olarak hizmet verme düşüncesi kuranların tümünü ilgilendirir. Ancak bu şartlar işçi alımlarının özel ihtiyaçlardan kaynaklandığı ve duruma göre değişiklik gösteren şartlar bulundurabildiği kesinlike unutulmamalıdır. Transkript, diploma, kimlik belgesi, sabıka sicil kaydı, sağlık raporu vb. pek çok evrakın da prosedürlerden dolayı talep edilmesi mümkündür. Başvuru sürecinde evrak tercümelerinin doğru ve usulüne uygun yapılması lazım. Aksi takdirde çalışma vizesi alma hakkı boşa gidebilir. Hayallerinizi ertelemek istemiyorsanız ve bir an önce Almanya’da çalışmaya başlamayı düşünüyorsanız başvurularınız sırasında profesyonel destek almanız tavsiye edilir.

Almanya Neden Sağlıkçı Alımı Yapıyor?

Almanya’da Hemşirelik

Almanya sağlıkçı alımı yaparak nüfusun sağlık ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Yaşlı nüfus oranının genç nüfustan daha çok olması ve sağlıkçı ihtiyacının her yıl biraz daha artması nedeniyle bu alımlar gerçekleşir. Almanya’da çalışmanın çok zor olduğu, özellikle sağlık sektöründe büyük bir yoğunluğun olduğu konusunda bazı söylemler mevcuttur. Yaşlı nüfusun fazla olması nedeniyle, Almanya’da hemşirelik yapmak acemi çalışanlar için çok zor sayılabilir.

Çeşitli istatistiklere göre, 2060’a kadar nüfusun yaklaşık yüzde 35’inin 65 yaş üzerinde olacağını tespit edilmiştir. Bu durum ise Alman sağlık sektörünü bekleyen tehlike ve yeni işçi alımları konusunda önemli bir işaret sayılabilir. Bununla beraber yüksek yaşam standartları ve yeterli maaşlar, Almanya’da sağlık çalışanı olmanın getireceği güzel etkenlerden birisidir.

Almanya Hemşire Alımları İçin Başvurular

Almanya’nın resmi makamlarına işçi başvuruları gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar için; profesyonel rehberlik sunmaya devam etmektedir. Eğer Almanya sağlık personeli alımı kapsamında bu ülkeye yerleşip orada mesleğinize uygun çalışmak istiyorsanız firmamızdan destek alabilirsiniz. Sizlere verebileceğimiz hizmetler ise şunlardır:

 • Başvuru için gereken noter onaylı teslim edilecek resmi evrak tercümeleri
 • Almanca sertifikası almak için gereken profesyonel dil kursu eğitim belgeleri
 • Almanya’nın resmi makamlarına yapılacak olan başvuruları gerçekleştirme işlemleri
 • Başvuru sürecinden sonra hemşirelik yapmayı sağlayacak denklik belgeleri hakkında güncel bilgilendirmeler