ALMANCA MESLEKLER

Almanca mesleklerden kısaca bahsedecek olursak ve Almanca meslekler ile Türkçe meslekler arasındaki bazı farklardan söz edecek olursak şöyle kısaca birkaç maddede özetlene bilir

  1. Türkçe’de birinin mesleğini söylerken bay ya da bayan ayrımı olmaz. Örneğin erkek öğretmene de öğretmen deriz, bayan öğretmene de öğretmen deriz. Aynı şekilde erkek doktora da doktor deriz, bayan doktora da doktor denmektedir. Aynı şekilde erkek avukata da avukat deriz, bayan avukata da avukat deriz. Bu örnekler daha da çoğaltılabilir. Ancak Almanca’da durum böyle değil, bir mesleğin erkek erbabına farklı bir kelime denir, bayan erbabına farklı bir kelime denir. Mesela Almanca’da erkek öğretmene “Lehrer” denir. Bayan öğretmene ise “Lehrerin” denir. Erkek öğrenciye “Schüler” denir, bayan öğrenciye ise “Schülerin” denir. Bu örnekleri daha da çoğalta biliriz. Unutmamanız gereken şey Almanca meslek adlarında erkekler ile bayanlar arasında farklılık olmasıdır.
  2. Almanca meslek isimlerinde erkek meslek adlarının sonuna genellikle –intakısı getirilerek bayan meslek adları oluşturulur. Mesela erkek öğretmen Lehrer iken bayan öğretmen “Lehrerin” kelimesi “Lehrer” kelimesinin –in takısı almış şeklidir. Erkek öğrenci “Schüler” iken bayan öğrenci “Schülerin” kelimesi “Schüler” kelimesinin -in takısı almış şeklidir. Takıların ne olduğu hakkında daha fazla bilgi almak ve fiil çekimlerinin nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz öğretmenlerinize danışabilirsiniz.
  3. Erkekler için kullanılan meslek adlarının artikeli “der” artikelidir. Bayanlar için kullanılan meslek adlarının artikeli ise “die” artikelidir. Örneğin: der Student– die Studentin

Evet sevgili arkadaşlar, Almanca meslekler hakkında yukarıda genel ve önemli bazı bilgiler vermiş bulunmaktayız.

Şimdi Almanca meslekleri bir liste halinde tek tek görüp inceleyelim. Tabi ki şunu da hatırlatalım ki bizler burada Almanca’daki bütün meslek dallarının tamamını bir sayfada verememiz mümkün değildir. Bizler bu sayfada sadece günlük hayatta en çok kullanılan veya en çok mensubu bulunan, en çok bilinen Almanca meslek adlarını ve bunların Türkçe anlamlarını sizler için yazacağız. Burada vereceğimiz listede yer almayan meslekleri sizler dilerseniz Almanca sözlüklerden veya internetten araştırarak öğrenebilirsiniz.

Almanca meslekler isimli konu anlatımımız büyük oranda ezbere dayanmaktadır, ilk aşamada günlük hayatta en çok kullanılan mesleklerin Almanca’larını ezberleyiniz ve cümle kurulumu derslerimizi inceleyerek bu öğrendiğiniz Almanca meslek isimlerini Almanca cümleler kurarak cümle içinde kullanınız, Almanca meslek isimlerini mutlaka cinsiyete göre her iki cinsi birlikte öğreniniz, çünkü dediğimiz gibi, Almanca’da birçok mesleğin bay mensubu ile bayan mensubu farklı isimlendirilir, örneğin bay öğretmen ile bayan öğretmen farklıdır.

Aşağıda hem bay hem de bayanlar için en çok kullanılan Almanca meslek isimlerini listeledik.

Tabii ki bütün meslek dallarının eksiksiz olarak listelenmesi mümkün değildir. Bizler günlük hayatta en çok kullanılan ve karşılaşılan meslek dallarını listeledik.

Sizler de eklemek istediğiniz Almanca meslekleri gönderin, aşağıdaki tabloya ekleyelim.

Yukarıda hem bay hem de bayanlar için en çok kullanılan Almanca meslek isimleri listelenmiştir.

 

 

ALMANCA MESLEKLER
DIE BERUFE
der Soldat die Soldatin Asker
der Koch die Köchin Aşçı
der Rechtsanwalt die Rechtsanwältin Avukat
der Friseur die Friseure Berber, kuaför
der Informatiker die Informatikerin Bilgisayar mühendisi
der Bauer die Bäuerin Çiftçi
der Arzt die Ärztin Doktor
der Apotheker die Apothekerin Eczacı
der Hausmann die Hausfrau Ev adamı, ev hanımı
der Kellner die Kellnerin Garson
der Journalist die Journalist Gazeteci
der Richter die Richterin Hakim
der Geschäftsmann die Geschäftsfrau İş insanı
der Feuerwehrmann die Feuerwehrfrau İtfaiyeci
der Metzger die Metzgerin Kasap
der Beamter die Beamtin Memur
der Friseur die Friseurin Kuaför
der Architekt die Architektin Mimar
der Ingenieur die Ingenieurin Mühendis
der Musiker die Musikerin Müzisyen
der Schauspieler die Schauspielerin Oyuncu
der Student die Studentin Öğrenci (üniversite)
der Schüler die Schülerin Öğrenci (lise)
der Lehrer die Lehrerin Öğretmen
der Chef die Chefin Patron
der Pilot die Pilotin Pilot
der Polizist die Polizistin Polis
der Politiker die Politikerin Politikacı
der Maler die Malerin Ressam
der Saatsanwalt die Saatsanwaltin Savcı
der Fahrer die Fahrerin Şoför
der Dolmetscher die Dolmetscherin Tercüman
der Schneider die Schneiderin Terzi
der Kauffmann die Kauffrau Tüccar, esnaf
der Tierarzt der Tierarztin Veteriner
der Schriftsteller die Schriftstellerin Yazar

Bu arada ACTİVE ENGLİSH ekibi olarak şunu belirtelim; bu sayfada mesleklerin Almanca meslek isimlerinin tamamını vermek mümkün değildir, verdiğimiz örnek kelimeler günlük hayatta en çok kullanılan, en çok karşılaşılan kelimeler baz alınarak seçilmektedir. Burada olmayan mesleklerin Almanca’larını öğrenmek için sözlüğe bakmanız gerekir. Ayrıca bu kelimelerin çoğullarını da sözlükten öğrenmeniz gerekir.

Almanca’da bütün meslek adlarının artikeli “der” ‘dir.Bu, erkekler için kullanılan meslek adları için geçerlidir.
Bayanlar için kullanılan meslek adlarının artikeli ise “die” artikelidir. Genelde cümle içinde meslek adlarının önünde artikel kullanılmaz.

 

Almanca Meslekler İle İlgili Cümleler

  1. Almanca Meslek Sorma Cümleleri

Almanca meslek sorma cümleleri aşağıya örneklerle yazdık. Karşımızdakine mesleğini soracağımız zaman dilersek Was bist du von Beruf diyerek mesleğini sorabiliriz ya da dilersek Was ist dein Beruf diyerek karşımızdaki birine Almanca olarak mesleğini sorabiliriz. Bu cümleler “mesleğin nedir” , “işin nedir” , “ne iş yapıyorsun” gibi anlamlara gelmektedir.

  1. Almanca Meslek Söyleme Cümleleri

Aşağıdaki örnek cümleleri inceleya bilirsiniz. Şimdi Almanca meslek söyleme cümlelerine aşşağıda örnekler vereceğiz. Dikkatle inceleyiniz. Aşağıda da belirttiğimiz Özne + Yardımcı fiil + İsim kalıbını hem burada hem de ileriki konularımızda çok kullanacağız. Almanca meslek söyleme cümlesi olarak da 2 farklı örnek verebiliriz.

Birinci örnek cümle

Ich bin Lehrer

Ben öğretmenim

İkinci örnek cümle

Ich bin Arzt von Beruf

Mesleğim doktorluktur (Doktorluk yapıyorum)

”Ben Ahmet’im, Ben öğretmenim” gibi cümleler hep aynı kalıpla yapılırlar. Erkeklere ait meslek adlarının artikelinin der olduğunu, bayanlara ait meslek adlarının artikelinin ise die olduğunu yukarıda belirtmiştik. Ancak “ben öğretmenim, ben doktorum, ben işçiyim” gibi cümlelerde genellikle meslek adlarının önüne artikel konulmaz. Ayrıca “biz öğretmeniz, siz öğrencisiniz, onlar doktordur” gibi cümlelerde “biz”, “siz” ve “onlar” derken birden fazla kişiyi (çoğul) kastettiğimizden dolayı bu cümlelerde meslek adının çoğul hali kullanılmaktadır.