Türkçe Dil Kursları

TÜRK DİLİ: DÜNYA DİLİ

SİTEMİZİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ 

www.aktiftomer.com


Bugün Türk dili, yaklaşık 12 milyon kilometre karelik bir alanda 220 milyon nüfusun konuştuğu, yüze yakın ülkede öğretiminin yapıldığı, kökleri tarihin en eski dönemlerine kadar uzanan, 600 bini aşkın söz varlığına sahip bir dünya dilidir. Geçmişi boyunca Çinceden Farsçaya, Arapçadan Macarcaya kadar pek çok dille etkileşim içerisine girmiş olan Türk dilinin bir kolu olarak yalnızca Türkiye Türkçesinin dünya dillerine verdiği sözcüklerin sayısı 11 binin üzerindedir.

Genel Türk dili olarak diğer dillere verdiğimiz sözcük sayısı ise 20 binin üzerindedir. Özellikle giyim, yiyecek, askerlik başta olmak üzere hemen her alanda çok sayıda Türk dili kökenli sözcük ile tarihte ve bugün Türk soylu halkların yaşadığı coğrafyalardaki Türk dili kökenli çok sayıda yer adı dünya dillerinde varlığını bugün de sürdürmektedir.

Dünyanın hemen her bölgesinde öğretimi yapılan, bilimsel araştırmalara konu olan, dünya dillerine katkıda bulunan Türk dili, en yaygın ve en köklü dünya dillerinden biridir.

Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın
Eski Türk Dil Kurumu Başkanı

ALINTI : Eski Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın’ın Türk Dili: Dünya Dili yazısının sonuç bölümüdür.

Yabancılar için Türkçe Bölümü’ne hoş geldiniz.

TÜRKÇE BÖLÜMÜNÜ TANIYALIM

Türkçe Bölümü’nde temel amacımız Türkçeyi öğretirken Türkiye’yi ve Türk kültürünü de öğrencilerimize tanıtmaktır. Öğretim kadromuzu; yabancı dil öğretim teknikleri konusunda deneyimli, en az bir yabancı dil bilen, bir bölümü, alanında yüksek lisans ve doktora eğitimi almış genç ve istekli öğretmenler oluşturmaktadır.
TÜRKÇE DÜZEYLER VE ÖĞRETİM SİSTEMİ
Yabancılar için Türkçe programı 3 düzeyden oluşmaktadır. TEMEL TÜRKÇE; 2 seviye (A1 ve A2), ORTA TÜRKÇE (B1 ve B2), İLERİ TÜRKÇE (C1).

TEMEL TÜRKÇE (A1-A2) bölümünü tamamlayan öğrenci TEMEL TÜRKÇE SERTİFİKASI, ORTA TÜRKÇE (B1-B2) bölümünü tamamlayan öğrenci ORTA TÜRKÇE SERTİFİKASI, İLERİ TÜRKÇE (C1) tamamlayan öğrenci İLERİ TÜRKÇE BİTİRME BELGESİ -DİPLOMA- almaya hak kazanır. YETKİN TÜRKÇE (C2) bölümünde öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirme, sentez yapabilme, okuduklarını anlama, ileri düzeyde yazı yazabilmeleri hedeflenmektedir.

Her düzey 4 seviyeden oluşmaktadır. Standart programda 1 seviye 4 ay sürmektedir. 3 seviyeyi standart programda 1 yılda bitirmek mümkündür. Her seviyenin sonunda düzey tamamlama sınavı (SERTİFİKA SINAVI) yapılmaktadır.

 

 

 

Avatajweb - Web Tasarım